Kosenie Jastrabej lúky - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Kosenie Jastrabej lúky

Kosenie Jastrabej lúky je tragikomický príbeh jednej rodiny, ktorú dá dokopy až tradičné kosenie lúky.

Kosenie Jastrabej lúky
Jednotné roľnícke družstvo v Lônikách rieši problém odľahlosti a pre mechanizáciu nedostupných lúk hmotným stimulom pre miestnych družstevníkov, ktorí si lúky rozoberú a vo vlastnej réžii pokosia. Družstvo od nich seno vykúpi. Týka sa to aj Martina Hudeca (Jozef Kroner), ktorý na rozdiel od kamarátov nemá s kým kosiť – v jeho prípade Jastrabú lúku, ktorá kedysi patrila jeho rodine.

No nie žeby nemal. Mal, ale jeho traja synovia sú rozlezení vo svete. Najmladší na štúdiách, ďalší dvaja, ktorí majú rodiny, sú už zamestnaní. Martin závidí svojmu kamarátovi Imrovi (Viliam Polónyi), že za ním často chodí jeho syn až z Francúzska. Posťažuje sa žene (Věra Tichánková) a rozhodne sa konať. Rozpošle telegramy aby sa všetci zišli vo vážnej veci.

A tak sa synovia, ktorí netušia o čo ide, dostavia. Jano (Karol Spišák) príde s manželkou (Emília Zimková), ktorá tiež ohŕňa nos nad vidiekom. Privedú aj svoju dcéru v začínajúcej puberte (Zuzana Vačková-Rogelová). Redaktor Martin (Rudolf Jelínek) sa dostaví aj s neurotickou manželkou Martou (Sylvia Turbová), na ktorej je už na prvý pohľad vidno, že nie je vidiecky typ. Je s nimi aj malý syn. Ako posledný dorazí najmladší Fero (Jozef Úradník). Toho v dedine čaká potenciálna nevesta Elenka (Ljuba Krbová). A ako to už na dedinách chodí, už aj grund je už nachystaný.

Začína dej plný vzájomných interakcií medzi postavami, ktoré odhalia sny, ideály a problémy trápiace rodinu. Alkoholik Martin v živote tápe a sníva o románe, ktorý by rád napísal. Jeho téma je však neistá. Jano, ktorý má problémy so srdcom, uteká od práce a Fero sníva o novej budúcnosti v Košiciach. Jeho predstavy komplikuje Elenkynho otec (Vladimír Petruška), ktorý mladému páriku naplánoval budúcnosť v dedine.
Všetko v závere vyvrcholí. Martin sa po dlhom čase opäť opije v čom ho podporuje aj jeho brat Jano. Marta sa nervovo zrúti a svokrovcom vykričí svoje problémy s ich synom. Janovi rupnú nervy, strieska ženu, ale nakoniec ho kvôli problémom so srdcom musia odviezť. Marta ráno nasadne na autobus a hodlá opustiť muža. Ten sa pozbiera a ženie sa za ňou. Fero sa lúči s Elenkou a odchádza za novou budúcnosťou - smer Košice.

Klasická rodina so svojimi problémami, rozdielnymi povahami a záujmami. No je tu však niečo pevné. pevný bod, ktorý rodinu spojí a utuží - Jastrabá lúka. Má sa aj na rok kosiť.

Kosenie Jastrabej lúky / 1981, 78 min /

Scenár: Slavomír Rosenberg, Štefan Uher a Jozef Paštéka
Hudba: Svetozár Štúr
Kamera: Stanislav Szomolányi
Réžia: Štefan Uher

Hrajú:
Jozef Kroner, Viliam Polónyi, Emília Zimková, Ljuba Krbová, Věra Tichánková, Rudolf Jelínek, Zuzana Vačková-Rogelová, Sylvia Turbová, Karol Spišák, Vladimír Petruška, Jozef Úradník

Martin Šaro,   16 May 2017