Kľúče od mesta - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Kľúče od mesta

Kľúče od mesta je pôvodný televízny film, ktorý prostredníctvom malého chlapca Ivka a jeho sestry Martiny oboznamuje diváka s históriou hlavného mesta Slovenska Bratislavou.

Kľúče od mesta
V úvode filmu sa divák zoznámi s Martinou (Klára Pollertová-Trojanová) – víťazkou súťaže „Poznaj svoje mesto“ a jej malým bratom Ivkom (Ľudovít Tóth). Obidvaja prichádzajú na školskú exkurziu. A len tak mimochodom sa človek vďaka Ivovi zoznámi aj so sochou Rolanda. Úvodné sekvencie filmu sa odohrávajú na Hlavnom námestí, kde sa nachádza aj Rolandova fontána.

Začína sa exkurzia. Deti stoja pred veľkými hodinami ukazujúcimi okrem času aj dátum - deň, mesiac a rok. Odtiaľ sa v sprievode učiteľky poberajú ďalej výkladom o habánskej keramike. Ivo, fascinovaný hodinami sa však oddelí a vráti sa k nim. Keď ho sestra nájde, chlapec vojde do hodín. No v tom momente začnú hodiny hrať, ručička sa začne posúvať naspäť a čísla na dátumovníkoch meniť. Chlapca ofúkne vietor, ktorý mu sfúkne čiapku. Tá ostane v hodinách. Príbeh sa začína.

Keď sestra brata vytiahne z hodín a prejdú spolu najbližšími dverami, ocitnú sa v inom storočí, konkrétne v roku 1467. Dvojica sa ocitne pri čítaní listu mešťanom a radným o zriadení vysokej školy zvanej Académia Istropolitána. Deti medzi mešťanostami urobia rozruch, ale pri ďalšom prestúpení dverami, sú opäť v inej dobe. S každým prechodom dverami sa menia obrazy. Raz je to veselica po korunovácii kráľa, inokedy dedinský statok, kde vinári lisujú hrozno. Dievča už čosi začne šípiť. Putovanie pokračuje. Obrazy sa menia, storočia tiež. Súrodenci stretávajú ďalších a ďalších ľudí, ktorí sú z čudesnej dvojice prekvapení. Pri svojom putovaní stretnú aj Mozarta. Dievča bratovi vysvetlí, že blúdia v čase a majú problém sa dostať domov. V jedom momente sa zoznámia s vladykom Braslavom, ktorý ich začne považovať za veštcov, nakoľko mu Martina oznámi, že aj o „tisíc rokov sa mesto, kde sa nachádzajú, bude volať po ňom“.

Počiatočná zábava končí, deti už začínajú byť unavené. V nasledujúcom obraze sa ocitajú u alchymistu (Pavol Mikulík). Príjemný rozhovor končí analýzou postavenia detí a hľadaním východiska zo situácie. Vedec im ponúkne vysvetlenie, podľa ktorého deti, keď vstúpili do hodín, vstúpili do stroja času. Spoločne prídu na to, že ich problémom je čiapka, ktorá ostala v tých veľkých hodinách.

Putovanie pokračuje. Dvojica sa ocitne v období, keď Bratislavu postihol mor. Martina dokonca stretáva dvojníčku. No už v nasledujúcom obraze prichádza koniec. Ivko vybehne z Primaciálneho paláca a vbieha do náručia Ľudovíta Štúra (Ivan Romančík st.), ktorého doprevádza Janko Francisci (Ľubomír Paulovič). Prekvapujúce zoznámenie pokračuje oslavnou rečou na adresu Štúra. Debata objasňuje, že ide nejde o obyčajné stretnutie. Deti súčasne vysvetlia svoju zúfalú situáciu. Štúr požiada o pomoc svojho študenta (Miroslav Noga), ktorý má s deťmi navštíviť hodinárov v meste. Nájdu toho pravého, avšak hodinár sa nazlostí a urazí sa, lebo si myslí, že sú pomätenci. Všetko nakoniec dobre dopadne a čiapka sa z hodín opätovne ocitne na hlave Ivka. Deti sa cez dvere šokovaného hodinára môžu vrátiť domov.
Kľúče od mesta / 1983, 70min. /

Námet a scenár: Mária Ďuričeková
Hudba: Svetozár Štúr
Kamera: Ján Ďuriš
Réžia: Ján Zeman

Hrajú: Klára Pollertová-Trojanová, Ľudovít Tóth, Ivan Romančík st., Ľubomír Paulovič, Pavol Mikulík, Miroslav Noga, Karol Spišák, Ondrej Jariabek, Ivan Palúch, Marián Sotník, Dušan Jamrich, Tibor Vadaš

Martin Šaro,   15 May 2017