Balada o siedmych obesených - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Balada o siedmych obesených

Balada o siedmich obesených je filmová adaptácia poviedky Leonida Andrejeva. Je to približne hodinová psychologická sonda do posledných hodín a okamihov siedmych na smrť odsúdených ľudí.

Balada o siedmych obesených
Tí siedmi nešťastníci, to nie je homogénna skupina. Ide o piatich anarchistov - sprisahancov, ktorí sa pokúsili spáchať atentát na ministra, jedného bývalého paholka - vraha svojho pána a jedného cigána, ktorý má na svedomí niekoľko okradnutých a zabitých.

Anarchistická skupina, ktorú tvoria – traja muži: dôstojník Sergej Golovin (Igor Čillík), Verner (Karol Spišák), Vasilij Kaširin (Ivan Mistrík) a dve ženy: Musja (Emília Vášáryová) a Táňa Kovaľčuková (Zdena Grúberová), sa pokúsi o atentát na ministra. „O jednej popoludní, O jednej popoludní“ – nesie sa v úvodných pasážach filmu. Minister síce má strašidelný sen, avšak polícia o sprisahaní vie a štyria atentátnici sú dopadnutí pri čine. Piata členka skupiny Táňa je chytená až pri domovej razii. V prestrelke zabije jedného z policajtov. Celá skupina je odsúdená na smrť obesením. Na súde sa šéfovi polície dostalo pochvaly za včasný zásah.

Keď ich privezú do väznice, kde majú stráviť svoj posledný čas do popravy, divák sa zoznamuje s ďalšími dvoma odsúdenými. Jedným je bývalý paholok (Viliam Polónyi), ktorý kope a trieska do dverí a vykrikuje, ze on nechce byť obesený. Tým druhým je cigán (Milan Kiš) , ktorý zo seba robí blázna. Pobehuje po cele, vešia sa ako opica na mreže, „modlí“ sa, provokuje. Veľmi tým „vytáča“ najmä jedného z dozorcov.

Odsúdenci trávia poslednú noc pred popravou. S Golovinom sa prídu rozlúčia. Cvičí, ale potom mu napadne, že telo by malo ísť do hrobu slabé a unavené. Spojí si to so strachom zo smrti. Verner hrá šach a spomína, ako zabil provokatéra. Strach zo smrti najviac doľahol na Kaširina. Toho napádajú myšlienky, že si rozbije hlavu, či obesí sa v cele. Nechce, aby ho dostali. Každý z odsúdencov spomína na svoju minulosť, a postupne sa vnútorne pripravuje na smrť.
Keď je po všetkom, jeden povoz odváža bezvládne telá. V diaľ odchádzajú aj prázdne policajné vozy.

Tento čierno-biely film sa ráta medzi vrcholné režisérove diela. Na MTF v Monte Carlo 1969 a MTF v Hollywoode 1970 získal Veľkú cenu festivalu. Martin Hollý v tejto súvislosti uviedol, že svoj štýl našiel práve v tomto filme, ktorý je ovplyvnený Robbie-Gilletom. Obidvaja umelci totiž na Kolibe spolupracovali pri výrobe francúzsko-slovenskej koprodukcie. Recenzie na túto tému uviedli, že v tomto filme vzniklo spojenie medzi poetikou, ktorú v tom čase využívala francúzska nová vlna (v retrospektívach jednotlivých postáv) a klasickým rozprávaním príbehu.

Film po svojom uvedení na filmových festivaloch nakoniec skončil na dvadsať rokov v trezore. A to aj preto, že Sovietskom zväze ju neprijali práve ústretovo.

Balada o siedmich obesených / dráma / Československo, 1968, 61 min

Režie: Martin Hollý ml.
Predloha: Leonid Andrejev (kniha)
Scenár: Tibor Vichta
Kamera: Stanislav Szomolányi
Hudba: Zdeněk Liška
Kostýmy: Milan Ćorba

Hrajú: Milan Kiš, Zdena Grúberová, Emília Vášáryová, Ivan Mistrík, Igor Čillík, Karol Spišák, Jozef Cút, Viliam Polónyi, Zlatomír Vacek, Jozef Šándor, Naďa Hejná, Ľudovít Greššo, Július Vašek, Hana Kováčiková, Jozef Čierny, Dalibor Jedlička, Michal Belák, Gabo Zelenay

Martin Šaro,   26 Jul 2017