dnes je: piatok 27.apríl 2018

narodili sa:

opustili nás:

2008 - Štefan Babjak
2004 - Pavol Haspra
2002 - Gustáv Valach
1876 - Tomáš Červeň

stalo sa:

2010
Slovenský horolezec Peter Hámor ako prvý človek v dejinách po druhý krát vystúpil na desiaty najvyšší vrch sveta - himalájsku Annapurnu (8091 m).

1954
Slovenská národná rada (SNR) prijala zákon o Matici slovenskej, ktorým ju začlenila medzi štátne kultúrne ustanovizne a poverila ju starostlivosťou o knižné a rukopisné pamiatky na Slovensku

1944
Vrámci príprav na ozbrojené povstanie bolo vytvorené Vojenské ústredie ako ústredný orgán príprav Slovenského národného povstania. Jeho náčelníkom sa stal Ján Golian.

športové výsledky-prehľady 2017
Hrad Vršatec

Hrad Vršatec

Zrúcanina Hradu Vršatec sa nachádza na hradom brale (805 m.n.m.) nad obcou Vršatecké Podhradie na Strednom Považí neďaleko hraníc s Českou republikou.
Sladké starosti

Sladké starosti

Sladké starosti je milá slovenská komédia z režisérskej dielne Juraja Herza. Je to príbeh dobráckeho a veselého umeleckého cukrára a starého mládenca Šimona Šindelku ( Emil Horváth ml.).
Boje pri Liptovskom Mikuláši

Boje pri Liptovskom Mikuláši

Začiatkom jari 1945 sa v priestore Liptovského Mikuláša odohrali ťažké a krvavé boje, v ktorých prešla bojovým krstom 4. čs. samostatná brigáda spadajúca pod 1.čs. armádny zbor.
Kostolík svätého Juraja Kostoľany pod Tríbečom

Kostolík svätého Juraja Kostoľany pod Tríbečom

Ak chcete vidieť jednu najstarších architektonických pamiatok konfesnej orientácie prvých obyvateľov územia Slovenska, musíte sa vybrať na Ponitrie.
Pacho, hybský zbojník

Pacho, hybský zbojník

Pacho Hybský zbojník je filmová paródia na jánošikovsko-zbojnícku tému. Film si medzi ľuďmi získal popularitu hereckými výkonmi a najmä slovnými replikami, z ktorých mnohé zľudoveli a obohatili žargón hovorovej reči.
Michal Dočolomanský

Michal Dočolomanský

Michal Dočolomanský bol výborným hercom, recitátorom, imitátorom a moderátorom. Je známy aj ako zbojník Jurko z muzikálu Na skle maľované. Už nikde naživo nezazneje pieseň o lipovej lyžke.
Hokejisti VSŽ Košice prvý krát majstrami Československa

Hokejisti VSŽ Košice prvý krát majstrami Československa

Vo večerných hodinách 21.marca 1986 sa starý hokejový štadión Ladislava Trojáka v Košiciach takmer zrútil po výbuchu radosti.
Majdan - ukrajinská cesta do pekla - 1.časť

Majdan - ukrajinská cesta do pekla - 1.časť

Ukrajina je miesto, kde sa stretáva západ s východom. A nielen stretáva, ale sa o ňu s východom aj preťahuje. A preto býva ten stret častokrát aj krvavý.