dnes je: pondelok 19.február 2018

narodili sa:

opustili nás:

1944 - Ladislav Sára
1913 - Juraj Čajda

stalo sa:

1945
Spojenecké lietadlá podnikli nálet na transport politických väzňov z Bratislavy do koncentračného tábora Mauthausen-Gusen. Pri nálete zahynulo viacero účastníkov SNP.

športové výsledky-prehľady-ročenky
Hrad Jasenov

Hrad Jasenov

Zrúcaniny hradu Jasenov, je možné zhliadnuť na jednom z kopcov Humenských vrchov priamo nad centrom Zemplína mestom Humenné. Primárnou úlohou hradu mala byť ochrana obchodnej cesty Via Magna.
Viniansky hrad

Viniansky hrad

Ku panoráme krajiny okolo Zemplínskej Šíravy v katastri obce Vinné patrí aj spoza stromov vytŕčajúca zrúcanina hradu stojaceho na sopečnej kryhe južného výbežku Vihorlatských vrchov. Ide o gotický hrad pomenovaný podľa spomenutej obce Vinné.
Peter Bondra

Peter Bondra

Peter Bondra bol vynikajúci slovenský hokejový útočník. Na majstrovstvách sveta 2002 bol asistentom kapitána slovenskej hokejovej reprezentácie a strelcom rozhodujúceho gólu vo finále šampionátu.
región Zemplín

región Zemplín

Región Zemplín, ktorý dostal meno podľa Zemplínskeho hradu, je najvýchodnejším regiónom Slovenska. Z troch strán sú hranice regiónu aj štátnou hranicou Slovenskej republiky s jej susedmi. Na severe je to hranica s Poľskom, na východe s Ukrajinou a na juhu s Maďarskom. Zemplín ponúka neporušenú prírodu, samoty s ďalekým výhľadom aj rázovité dediny v oblasti Východných Karpát.
Havrania cesta

Havrania cesta

Dlhometrážny film Havrania cesta spoločne s filmami Slnko v sieti a Boxer a smrť tvorí začiatok obrodnej vlny slovenského filmu zo začiatku 60.rokov 20.storočia.
Ján Filc

Ján Filc

V súčasnosti najúspešnejším hokejovým trénerom na Slovensku je Jan-Filc. Ako hlavný tréner má na svojom konte zlatú a striebornú medailu s A tímom Slovenska a bronzovú medailu s reprezentáciou do 20 rokov.
región Severný Spiš - Zamagurie

región Severný Spiš - Zamagurie

Región Zamagurie - severná časť regiónu Spiš, ktorý sa rozprestiera na východ od Tatier, na úpätí pohoria Spišská Magura a za ním. Región susedí so Šarišom, od ktorého ho oddeľuje horské pásmo pod názvom Branisko.
Spišský hrad

Spišský hrad

Spišský hrad je po stáročia neodmysliteľnou dominantou Spiša. Územie, kde sa hrad nachádza, bolo osídlené už v mladšej a neskoršej dobe kamennej.