dnes je: pondelok 18.december 2017

narodili sa:

opustili nás:

stalo sa:

1938
Na Slovensku sa uskutočnili voľby do autonómneho snemu Slovenskej krajiny.

1935
Edvard Beneš bol zvolený za prezidenta Československej republiky.

1922
Vo Zvolene sa konal štrajk robotníkov z továrne Union, ktorí protestovali proti rozobratiu závodu.

1883
V Levoči bol založený Spišský dejepisný spolok, ktorý si dal za úlohu ochraňovať kultúrne a historické pamiatky na Spiši.

1437
Na zasadnutí Uhorského snemu bol za kráľa aj vďaka poslednej vôli Žigmunda Luxemburského zvolený Albrecht Habsburský.

športové výsledky-prehľady-ročenky
Prípad Barnabáš Kos

Prípad Barnabáš Kos

Unikátna snímka z režisérskej dielne Petra Solana. Ide o satirický pohľad na turbulentné eskapády spojené s nezaslúženým a náhlym kariérnym postupom.
Bohumil Golian

Bohumil Golian

Slovensko bolo okrem vynikajúcich futbalistov a hokejistov obdarené aj ďalšími vynikajúcimi športovcami. Súčasná generácia slovenských volejbalistov sa svojimi výkonmi snaží sa vyrovnať svojim predchodcom, ktorí ešte v 60.rokoch minulého storočia v drese Česko-Slovenska dosiali vynikajúce výsledky na svetových a európskych kolbištiach. Medzi nimi žiaril Bohumil Golian.
Hrad Biely Kameň

Hrad Biely Kameň

Neďaleko Svätého Jura sa hneď za záhradkárskymi kolóniami ukrývajú kamenné pozostatky hradu. Ide o jeden zo slovenských „kameňov“ - hrad Biely Kameň.
Priehrada

Priehrada

Film Priehrada patrí medzi prvé hrané filmy slovenskej produkcie. O tú sa v úvodných jej rokoch staral hlavne Paľo Bielik a Priehrada je jeho tretím hraným filmom, ktorý režíroval.
Jakabov palác

Jakabov palác

Paláce - známy to typ budov charakteristických pre rozprávky. Jeden taký víta pocestného po príchode do Košíc pri jeho najpriamejšej ceste do centra mesta. A palác sa s pocestným lúči, keď sa jeho návšteva v Košiciach končí.
Epilóg Česloslovenska

Epilóg Česloslovenska

V decembri 1989 bol za prezidenta Česko-Slovenska zvolený Václav Havel a na jar 1990 sa konali prvé slobodné parlamentné voľby. Tieto dve udalosti zavŕšili proces zmeny režimu, ktorý sa začal na jeseň 1989 a dnes je známy ako „Nežná revolúcia“. V Česko-Slovensku sa ukončil proces „budovania socializmu“ a začal sa proces transformácie spoločnosti a vytvárania slobodného demokratického prostredia. S tým bola úzko spojená otázka budúceho štátoprávneho usporiadania štátu a postavenia Slovákov v ňom.
Tragédia v Černovej

Tragédia v Černovej

Druhá polovica 19.storočia priniesla pre nemaďarské národy a národnosti Uhorska ťažké časy a ani Slováci neboli výnimkou. Uhorsko zažívalo časy tvrdého maďarského nacionalizmu, prenasledovania a potláčania všetkého nemaďarského.
Andrej Hadik

Andrej Hadik

Andrej Hadik (*16.október 1711 Csallóköz - Žitný ostrov, (iné pramene uvádzajú Köszeg) – † 12. marec 1790 Viedeň). Niekedy na konci 16.storočia žili v Turci dvaja bratia, Tomáš a Baltazár. Boli to preukázateľní príslušníci starého zemianskeho rodu Hadikovcov a potomkovia jedného z popredných generálov rakúskej cisárovnej Márie Terézie.