dnes je: streda 26.september 2018

narodili sa:

opustili nás:

stalo sa:

1998
V parlamentných voľbách na Slovensku vyhralo Mečiarovo HZDS pred Slovenskou demokratickou koalícou (SDK). Keďže HZDS nedokázalo zostaviť koalíciu, vznikla širokospektrálna koalícia, na ktorej čele stál líder SDK Mikuláš Dzurinda.

1944
Na povstaleckom území prebehla druhá mobilizácia záloh.

1918
Vznikla prvá československá vláda, v ktorej Štefánik zaujal post ministra vojny.

1848
V bitke pri Senici utrpel slovenský dobrovoľnícky zbor porážku.

1777
Na príkaz cisárovnej Márie Terézie presťahovali univerzitu z Trnavy do Budína.

Víťazstvá volejbalistov v Európskej lige 2008 a 2011

Víťazstvá volejbalistov v Európskej lige 2008 a 2011

Ked sa v roku 2007 slovenskí volejbalisti objavili prvý krát na finálovom turnaji Európskej ligy bola z toho bronzová medaila. O rok neskôr však už dokráčali na stupienok najvyšší.
Ferdinand Čatloš

Ferdinand Čatloš

Prvým Slovákom povýšeným do generálskej hodnosti v rámci slovenských ozbrojených síl sa stal Ferdinand Čatloš. Keby sa nestal ministrom obrany vojnového Slovenského štátu a nezaplietol s ľudákmi, dnes by asi patril medzi významné osobnosti Slovenska
Vlčie diery

Vlčie diery

Filmová dráma Vlčie diery režiséra Paľa Bielika z obdobia II.svetovej vojny je prvým rýdzo slovenským hraným filmom.
Ferdinand Daučík

Ferdinand Daučík

Medzi osobnosťami, ktorými sa môže pochváliť slovenský futbal nie je veľa. Medzi trénermi žiaria dve mená: Uznávaný svetový odborník Jozef Vengloš a Ferdinand Daučík.
Uhorský štát od roku 1860 po  28. október 1918

Uhorský štát od roku 1860 po 28. október 1918

V roku 1860 padol v Uhorsku absolutizmus. Začalo sa obdobie väčšej slobody, ktoré bolo doprevádzané prísľubom rakúskeho cisára Františeka Jozefa rešpektovať ústavu a zákony.
Oponický hrad

Oponický hrad

Zrúcaniny Oponického hradu sa nachádzajú na lesnatom výbežku o výške 333 m n.m. v pohorí Tríbeč, juhovýchodne od obce Oponice.
Hrad Gýmeš

Hrad Gýmeš

V roku 1226 daroval uhorský kráľ Ondrej II. obec Gýmeš Ivankovi z rodu Hunt-Poznan. Pri nešťastnej bitke na rieke Slaná, ktorej výsledok prednaznačil vpád Tatárov na územie horného Uhorska zachránil Ivankov syn Ondrej život kráľovi Belovi IV.
Kaštiele v Beladiciach

Kaštiele v Beladiciach

Región Ponitria je plný historických, či architektonických pamiatok, stačí spomenúť Kaštieľ v Topoľčiankach, či Nitriansky hrad. Na spojnici Nitry a Zlatých Moraviec sa nachádza obec Beladice. Je to miesto, kde je možné nájsť dva kaštiele, z nich jeden je už bohužiaľ v dezolátnom stave.