dnes je: nedeľa 27.máj 2018

narodili sa:

opustili nás:

stalo sa:

2000
V Bratislave, Trenčíne a Trnave sa začal záverečný futbalový turnaj ME do 21, na ktorom si slovenskí futbalisti vybojovali miestenku na olympiádu 200 v Sydney.

2000
Tenisti Slovenska (Hrbatý, Kučera, Krošlák) sa stali víťazmi Svetového pohára družstiev.

1942
Jozef Gabčík a Ján Kubiš spáchali v Prahe atentát na Reinharda Heydricha.

1927
Tomáš Garrigue Masaryk sa stal opätovne prezidentom Československa.

1464
Matej Korvín vydal Zlatú Bulu pre Bratislavu.

športové výsledky prehľady
Hrad Čičva

Hrad Čičva

Hrad je dominantou horného Zemplína a v prípade dobrého počasia dobre viditeľný už pri výjazde z Vranova nad Topľou.
Národná prírodná rezervácia Kamenná Baba

Národná prírodná rezervácia Kamenná Baba

Národná prírodná rezervácia Kamenná baba sa nachádza na úpätí pohoria Branisko, neďaleko obce Lipovce. Územie o rozlohe takmer 340ha bolo vyhlásené za prírodnú rezerváciu v roku 1964. Prevýšenie územia rezervácie dosahuje 450m, pričom jej najvyšší bod leží v nadmorskej výške 995m.
Kaštieľ vo Fričovciach

Kaštieľ vo Fričovciach

Jedna z perál územia na východnej strany Braniska má podobu stavby a nachádza sa v obci Fričovce. Je to ideálny východzí bod pre cesty ku ďalším perlám prírodného charakteru nachádzajúcim sa v národnej prírodnej rezervácii Kamenná baba.
Hrad Šášov

Hrad Šášov

Prvá zmienka o hrade Šášov pochádza z roku 1253. V tom čase bol jeho majiteľom ostrihomský arcibiskup Vančaj a ďalší jeho dvaja príbuzní – Peter a Vincent. Títo traja páni sa pravdepodobne zaslúžili aj o vznik hradu.
Modrotlač

Modrotlač

Modrotlač - toto remeslo farbiarov bolo veľmi úzko naviazané na prácu ďalších remeselníkov - pláteníkov, nakoľko farbenie plátna bol následný proces po jeho výrobe. Cechy oboch remesiel však boli oddelené.
región Malohont

región Malohont

Malohont - historické územie, ktoré sa v stredoveku vytvorilo v povodí rieky Rimava pravdepodobne ako pozostatok celku patriaceho starému rodu Hunt-Poznanovcov. Malohont bol súčasťou Hontianskej stolice až do konca 17.storočia, keď regiónu bola priznaná rozsiahla autonómia.
región Orava

región Orava

Región Orava leží v severozápadnej časti Slovenska pri štátnej hranici s Poľskom. Je to región s najsevernejším bodom Slovenska (v katastri obce Oravská Polhora). Severná a severovýchodná hranica regiónu totožná so štátnou hranicou Slovenskej republiky s Poľskom.
Academia Istropolitana

Academia Istropolitana

Najstaršou univerzitou na území Slovenska a súčasne univerzitou svojho času európskeho významu je Academia Istropolitana.