dnes je: piatok 15.december 2017

narodili sa:

opustili nás:

stalo sa:

2010
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky definitívne schválili zlúčenie Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie a vytvorenie jednej verejnoprávnej inštitúcie.

1992
Uskutočnila sa posledná schôdza Federálneho zhromaždenia, na ktorej bolo prijaté uznesenie o zániku ČSFR.

športové výsledky-prehľady-ročenky
Bohumil Golian

Bohumil Golian

Slovensko bolo okrem vynikajúcich futbalistov a hokejistov obdarené aj ďalšími vynikajúcimi športovcami. Súčasná generácia slovenských volejbalistov sa svojimi výkonmi snaží sa vyrovnať svojim predchodcom, ktorí ešte v 60.rokoch minulého storočia v drese Česko-Slovenska dosiali vynikajúce výsledky na svetových a európskych kolbištiach. Medzi nimi žiaril Bohumil Golian.
Hrad Biely Kameň

Hrad Biely Kameň

Neďaleko Svätého Jura sa hneď za záhradkárskymi kolóniami ukrývajú kamenné pozostatky hradu. Ide o jeden zo slovenských „kameňov“ - hrad Biely Kameň.
Priehrada

Priehrada

Film Priehrada patrí medzi prvé hrané filmy slovenskej produkcie. O tú sa v úvodných jej rokoch staral hlavne Paľo Bielik a Priehrada je jeho tretím hraným filmom, ktorý režíroval.
Jakabov palác

Jakabov palác

Paláce - známy to typ budov charakteristických pre rozprávky. Jeden taký víta pocestného po príchode do Košíc pri jeho najpriamejšej ceste do centra mesta. A palác sa s pocestným lúči, keď sa jeho návšteva v Košiciach končí.
Epilóg Česloslovenska

Epilóg Česloslovenska

V decembri 1989 bol za prezidenta Česko-Slovenska zvolený Václav Havel a na jar 1990 sa konali prvé slobodné parlamentné voľby. Tieto dve udalosti zavŕšili proces zmeny režimu, ktorý sa začal na jeseň 1989 a dnes je známy ako „Nežná revolúcia“. V Česko-Slovensku sa ukončil proces „budovania socializmu“ a začal sa proces transformácie spoločnosti a vytvárania slobodného demokratického prostredia. S tým bola úzko spojená otázka budúceho štátoprávneho usporiadania štátu a postavenia Slovákov v ňom.
Tragédia v Černovej

Tragédia v Černovej

Druhá polovica 19.storočia priniesla pre nemaďarské národy a národnosti Uhorska ťažké časy a ani Slováci neboli výnimkou. Uhorsko zažívalo časy tvrdého maďarského nacionalizmu, prenasledovania a potláčania všetkého nemaďarského.
Andrej Hadik

Andrej Hadik

Andrej Hadik (*16.október 1711 Csallóköz - Žitný ostrov, (iné pramene uvádzajú Köszeg) – † 12. marec 1790 Viedeň). Niekedy na konci 16.storočia žili v Turci dvaja bratia, Tomáš a Baltazár. Boli to preukázateľní príslušníci starého zemianskeho rodu Hadikovcov a potomkovia jedného z popredných generálov rakúskej cisárovnej Márie Terézie.
Richard Petruška

Richard Petruška

Pri súčasnej úrovni slovenského mužského basketbalu bude pre mnohých ľudí prekvapujúcou informáciou, že Slovensko má víťaza americkej mužskej profesionálnej basketbalovej ligy. Dokonca ako jedného z prvých Európanov. Jeho meno je Richard Petruška.