dnes je: streda 18.júl 2018

narodili sa:

opustili nás:

stalo sa:

2009
Na festivale Bažant Pohoda sa počas búrky zrútil stan. O život prišiel 29 ročný Martina Kršáka z Piešťan. Svojim zraneniam neskôr v nemocnici podľahla aj 19 ročná Nikola Kapková. Viac ako 50 ľudí bolo zranených.

1941
Sovietsky zväz uznal československú exilovú vládu v Londýne a nadviazal s ňou oficiálne kontakty. Vedenie ZSSR sa vyslovilo za obnovenie Československa v jeho predmníchovských hraniciach a dalo súhlas na organizovanie československých vojenských jednotiek na svojom území.

1673
Senicu vyplienil pluk chorvátskeho vojska.

1397
Turany získali mestské výsady podľa krupinského mestského práva.

Hrad Slanec

Hrad Slanec

Hrad Slanec sa vypína nad rovnomennou obcou. Obec Slanec a obec Bohdanovce sú dva hraničné body pomyselného kruhu (na mape) okolo vrchu Hradisko (708,4m), ktorého severnú časť lemuje železničná širokorozchodná trať.
Hanigovský hrad

Hanigovský hrad

Hanigovský hrad je ďalší z hradov regiónu Šariš. Nachádza sa na homoľovitom kopci asi 45 minút chôdze povyše dediny Hanigovce smerom na severovýchod. Jeho návšteva sa môže stať náplňou pekného celodenného výletu.
Zborovský hrad (hrad Makovica)

Zborovský hrad (hrad Makovica)

Nad obcou Zborov v šarišskom regióne sa nachádza jedna z najkrajších a najzachovalejších zrúcanín slovenských hradov.
Gelnický hrad

Gelnický hrad

Zbytky hradu sa nachádzajú na zalesnenom kopci nad Baníckym múzeum. Prístup je komplikovaný, je potrebné obísť spomenuté múzeum a bočnými uličkami sa prepracovať až na Zámkovú ulicu vedúcu na temeno kopca, z ktorého je nádherný výhľad na okresné mesto Gelnica.
Banskoštiavnickí rezbári

Banskoštiavnickí rezbári

V druhej polovici a na konci stredoveku bol spoločenský a ekonomický význam Banskej Štiavnice ako jedného z banských miest nevyčísliteľný. Banská Štiavnica bola istý čas v európskej špičke v ťažbe niektorých farebných kovov.
Viedenská električka

Viedenská električka

Kto už dnes vie, čo znamená výraz „Pressbugerbahn“? Len tých zopár pamätníkov, starých „Prešporákov“, ktorých rady rednú z roka na rok a zopár zasvätených, by vedelo odpovedať – Viedenská električka.
Kaštieľ v Markušovciach

Kaštieľ v Markušovciach

Malá dedinka Markušovce, ktorá sa nachádza len pár kilometrov od Spišskej Novej Vsi, skýta prekvapujúco vysokú ponuku kultúrnych pamiatok a jeden ojedinelý prírodný úkaz.
Spadla z oblakov

Spadla z oblakov

„Na štyridsiatom deviatom stupni severnej šírky devätnástich stupňoch a piatich minútach východnej dĺžky, u nás v Čabovciach , prihodilo sa čosi, čosi nevídané..“ . Jedného dňa sa tu objavilo zvláštne dievčatko, ktoré narušilo pokojný život miestnych obyvateľov.