Zbojnícky hrad - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Zbojnícky hrad

Zbojnícky hrad sa nachádza nad obcou Ruská Nová Ves. Predmestie Prešova Solivar je miestom zaujímavej pamiatky - gápľa a pozostatkov niekdajšej ťažby soli, ale aj turistickou križovatku.

Zbojnícky hrad
V centre Solivaru, priamo pred rímskokatolíckym kostolom sa vetví cesta. Jedna jej vetva smeruje na Sigord a Zlatú Baňu. Druhá vetva míňa kostol po jeho ľavej strane vedie priamo do spomenutej obce Ruská Nová Ves. Pri vjazde do nej je možné nájsť prvú zmienku toho, že v katastri obce sa nachádza hrad (jeho pozostatky).

Z prešovskej autobusovej alebo vlakovej stanice sa na Solivar dostanete aj pešo, prípadne S využitím mestskej hromadnej dopravy (trolejbusy 4 a 8). Tie však míňajú Solivar len okrajovo. Je po prejazde alejou stromov od budovy spoločnosti Križík až po Solivar trolejbusy zahnú vľavo. Na najbližšej zastávke je preto potrebné vystúpiť a pokračovať do obce pešo až ku spomenutému kostolu.

Do obce Ruská Nová Ves sa dá dostať pešo, sú o približne 3-4 kilometre. Priamo v obci začína červená turistická značka, ktorá vás privedie až priamo na hrad, týčiaci sa na vrchu Zamok priamo nad obcou. Z hradu je nádherný výhľad na šarišský región. V prípade pekného počasia je možné vidieť aj ďalšie dva hrady: Šarišský a Kapušianský. Je škoda, že návštevník v obci, ani pri zrúcaninách hradu nenájde žiadnu informačnú tabuľu, z ktorej by ste sa mohli dozvedieť niečo o histórii hrad. Pod hradom sa na strome nachádza iba jedna hrdzavá ohnutá tabuľka.

Počiatky hradu siahajú do roku 1288, keď rozsiahle a hospodársky významné územie v okolí Solivaru tzv. solivarské kráľovské panstvo dostal ako odmenu od uhorského kráľa Ladislava IV. syn Šimona, Juraj. Šlo o vďaku za pomoc pri bojoch proti českému kráľovi Otakarovi a proti Tatárom. Juraj dostal Sopotok (Soľnú Baňu) a lesy až po rieku Topľu. Okrem majetkov dostal aj povolenie postaviť si na darovanom území na mieste už zničeného dreveného Soľného hradu nový hrad. Na kamennom vrchu Zamek (661 m n.m.) nad obcou Ruská Nová Ves tak vznikol v rokoch 1289-1298 hrad. Hrad bol po obliehaní Prešovčanmi v roku 1552 opravený, ale v roku 1575 ho kapitán Šarišského hradu dal zbúrať.

Najznámejšími majiteľmi hradu boli Soósovci. Tí ho počiatku vlastnili od počiatku a neskôr ho dali aj opraviť, lebo roku 1620-1648 sa hrad spomína ako obývaný. Názov zbojnícky dostal vďaka svojim neskorším majiteľom, ktorí napádali a zbíjali okolitý ľud. K likvidácii hradu došlo v zmysle nariadenia Uhorského snemu z roku 1715.

Hrad je zaradený do tzv. Prešovskej hradnej cesty

fotogaléria na našom facebooku
Martin Šaro,   02 May 2017