Turniansky hrad - WebSlovensko.sk
dnes je: štvrtok 17.január 2019 - kalendarium

Turniansky hrad

Kam až siahajú korene hradu, ktorého zrúcaniny môžu obdivovať pocestní na trase z Gemera do centra Abova a celého východného Slovenska Košíc, sa vedú rôzne debaty.

Turniansky hrad
Niektoré zdroje uvádzajú, že hrad sa spomína už v 13.storočí v listine kráľa Bela IV., ktorý hrad daroval šarišskému hradnému pánovi Tékusovi. Bolo to niekedy pred rokom 1250. V období rokov 1272 až 1290, počas vlády kráľa Ladislava IV. sa hrad dostal do vlastníctva ďalších majiteľov, ktorí používali predikát DE THORNA.

Na informačnej tabuli pred hradom osadenej vďaka projektu Odklínanie hradov, je uvedené, že počiatky hradu siahajú do polovice 14.storočia, keď traja synovia Turnianskí obdržali od kráľa Ladislava I. právo postaviť si hrad. Voľba padla na výrazný homoľovitý kopec vybiehajúci z masívu Slovenského krasu týčiaci sa nad cestou do Košíc. Turnianskí vládli na hrade až do roku 1406, keď zomrel posledný z rodu. Hrad prešiel do majetku kráľa, neskôr ho vlastnil aj Žigmund Luxemburský.

Podľa všetkého hrad vznikol oveľa skôr, v druhej polovici 13.storočia. Najstaršia stavba hradného sídla totiž odpovedala stavbám hradov z toho obdobia. Prvotný hrad mal obvodovú hradu, obrannú vežu a obytný palác. V priebehu vekov hrad postretli viaceré prestavby. Jedna prestavba sa zrejme udiala v roku 1357, ktorý niektorí historici berú ako rok vzniku hradu.

Vlastníkom hradu a panstva sa v roku 1436 stal Štefan z Branča. Jeho syn Silvester začal opäť používať spomenutý predikát DE THORNA. V polovici 15. storočia sa zmocnil Turne Ján Jiskra so svojím bratríckym vojskom. Okupácia hradu bratríkmi a tyranizovanie okolia trvali až do roku 1458, keď ich odtiaľ vyhnal Matej Korvín. V roku 1478 sa hradu zmocnil Imrich Zápoľský, ktorý ho kupoval spolu s celým panstvom pre svoju manželku Bebekovú. Z toho dôvodu sa hrad neskôr stal majetkom Bebekovcov. Po Bebekovcoch hrad vlastnilo niekoľko ďalších rodín. V tom čase sa zlepšila fortifikácia hradu. Po obvode starého hradu pribudol ďalší obvodový múr. Po obvode sa tak vymedzila úzka ulička, tzv. parkan, doplnená o oblé delové bašty. V polovici 16.storočia v dôsledku tureckého nebezpečenstva vyvstala potreba zlepšenia obranyschopnosti hradu. Na severnej strane vzniklo mohutné predhradie ukončené ronderom s delovými strieľňami. Súčasťou predhradia bola aj nová vstupná brána, chránená baštou s tzv. nohavicovou strieľňou pre ručné palné zbrane. V tom čase zrejme na hrade pribudla aj obytná budova.

Hrad odolal v roku 1662 útoku Turkov, avšak počas následných stavovských povstaní v rokoch 1678 až 1685 bol niekoľkokrát dobytý ako povstalcami, tak aj cisárskym vojskom. Ako posledným, kto hrad dobyl bol cisársky generál Schultz a vybojoval ho od Imricha Thokolyho. Po dobytí cisárske vojská hrad spustošili a zbúrali opevnenie. Hrad síce ešte vojaci používali, nešetrným zachádzaním sa však postupne menil ruiny. Niektoré zdroje uvádzajú, že v roku 1848 vyhorel.

K hradu sa dá dostať prístupovou cestou, ktorá začína pri hlavnej komunikácii. Prístupová cesta je označená žltou aj modrou turistickou značkou a vedie až k turistickej križovatke. Od nej je už k hradu po prítupovej ceste blízko.
Martin Šaro,   02 Apr 2017