Kapušiansky hrad - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Kapušiansky hrad

Kapušiansky hrad sa vypína na kopci, takže jeho dominantu je jasne vidno už pri výjazde z Prešova smerom na Vranov n. Topľou. Dnes je to ešte pomerne zachovalá zrúcanina.

Kapušiansky hrad
Hrad postavili v rokoch 1410-1420 na mieste kráľovského hradu z druhej polovice 13.storočia a zničeného v roku 1312 počas bojov medzi kráľom Karolom Róbertom na jednej strane a Matúšom Čákom a Omodejovcami na strane druhej. Hrad počas celej svojej existencie patril rodu Kápyovci. Je veľmi dobre strategicky riešený. V druhej polovici 16.storočia hrad v rámci budovania protitureckej obrany prispôsobili novej vojenskej technike. Hrad však v týchto voľbách nezohral žiadnu úlohu. V roku 1709 však hrad dobylo vojsko Františka II. Rákociho a dalo ho podpáliť. O tri roky neskôr dala majiteľka hradu Eva Gergelakyová, vdova po Gabrielovi Kapym, hrad opraviť. V roku 1715 ho však musela dať definitívne zbúrať.

Ku hradu sa dostanete od železničnej stanice Kapušany pri Prešove po zelenej značke. Vedú k nemu dve cesty, jedna dlhšia a menej náročná, druhá kratšia a náročnejšia. Turista, ktorý túži dostať sa na hrad, minie futbalové ihrisko a dostane sa ku novej informačnej tabuli. Tá ho nasmeruje na hrad.

Priamo okolo informačnej tabule však vedie zelená značka priamo na strmú cestu smerom na hrad. Hrad sa stal súčasťou tzv. Prešovskej hradnej cesty.

fotogaléria na FACEBOOKu
Martin Šaro,   30 Apr 2017