Hrad Vršatec - WebSlovensko.sk
dnes je: štvrtok 17.január 2019 - kalendarium

Hrad Vršatec

Zrúcanina Hradu Vršatec sa nachádza na hradom brale (805 m.n.m.) nad obcou Vršatecké Podhradie na Strednom Považí neďaleko hraníc s Českou republikou.

Hrad Vršatec
Hrad patril do siete pohraničných hradov na západnej hranici Uhorska. Jeho predchodcom bol jednoduchý opevnený objekt, ktorý sa má spomínať už v roku 1244. Z toho vyplýva, že vznikol ešte pred vpádom Tatárov. V 14.storočí sa ho zmocnil oligarcha Matúš Čák Trenčiansky. Neskôr často menil majiteľov. Chvíľu patril Stiborovi so Stiboríc, potom kráľovnám Brabore a Alžbete, ako aj ďalším šľachtickým rodinám.

V časoch stavovských povstaní a tureckých výbojov poskytol hrad bezpečné útočisko svojim majiteľom a okolitej šľachte, keď v roku 1663 na Považie prenikla desaťtisícová turecká armáda. Turci si dobyť hrad netrúfli. V tom čase sa na hrade ukrýval aj palatín František Vešeléni so svojim sprievodom. Počas stavovského povstania Imricha Tökölyho bol hrad povstalcami podpálený. Na začiatku 18.storočia vypuklo posledné povstanie uhorských stavov. Na jeho čele stál František II. Rákoci. V roku 1703 jeho vojsko hrad obkľúčilo a jeho obránci kapitulovali. Ujal sa ho Rákociho prívrženec Mikuláš Madočáni. V roku 1708 sa pri hrade opäť bojovalo. V rámci bitky při Trenčíne zaútočilo cisárske vojsko aj na Vršatec. Po piatich dňoch Madočáni hrad vydal. Cisárske vojsko budovy hradu vyhodilo do povetria.

Hrad pravdepodobne tvorili tri jeho časti. Jednu časť tvoril dolný hrad, tvorený opevnením, delovými baštami, hradným nádvorím a hospodárskymi objektami. Druhú časť tvoril horný hrad tvorený palácom, obytnými budovami a schodiskom. Treťou časťou bola najvyššie položená tzv. útočištná veža, ktoré bola umiestnená na neprístupnom brale. Hrad mal vlastnú pekáreň, mlyn aj pivovar. V podzemí hradu zase boli rozsiahle vínne pivnice.

K hradu sa dá dostať od zastávky v dedine Vršatecké Podhradie, keď človek pokračuje po ceste hore dedinou až do priesmyku medzi dvoma bralami. Odbočením vľavo popri viacjazyčnej informačnej tabuli nás odbočka turistickej značky privedie až na hrad.

fotogaléria na našom facebooku
Jakub Hlohoš,   24 Apr 2018