Gelnický hrad - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.marec 2019 kalendarium

Gelnický hrad

Zbytky hradu sa nachádzajú na zalesnenom kopci nad Baníckym múzeum. Prístup je komplikovaný, je potrebné obísť spomenuté múzeum a bočnými uličkami sa prepracovať až na Zámkovú ulicu vedúcu na temeno kopca, z ktorého je nádherný výhľad na okresné mesto Gelnica.

Gelnický hrad
Hrad (to, čo po ňom ostalo), čo sa patrí medzi tie najstaršie ruiny na Slovensku. Jeho počiatky sa viažu s obdobím panovania Ondreja II. a rokom 1234. Hrad poskytol ochranu mestu a miestnym rudným baniam.

V prvej fáze svojej existencie mal hrad oválny pôdorys. Plne však poslúžil svojmu účelu a Tatári ho pri svojom nájazde v rokoch 1241 - 1242 nedobyli. Osudným sa mu však stali nepokoje za vlády Ladislava IV. V rokoch 1274 až 1285 ho mali v moci Ronaldovi povstalci. V nasledujúcom storočí, presnejšie v roku 1343, hrad dobyli Bebekovci z Krásnej Hôrky. Ale nie nadlho, podobne ako Ronalda, aj Bebekovci podľahli kráľovskej armáde. Neskôr vlastnil hrad Ján Jiskra. Po porážke bratríkov Matej Korvín hrad daroval spolu s mestom rodu Zápoľských.

Počas uhorského dvojvládia (Ján Zápoľský a Ferdinand I. Habsburský) a následnej občianskej vojny bol Gelnický hrad zničený. V roku 1531 ho víťaz Ferdinand I. daroval za odmenu Alexovi Thurzovi. Rod Thurzovcov mu totiž pomohol zvrhnúť Zápoľského. Thurzovci hrad zrekonštrupvali.

Po vymretí rodu Thurzovcov v roku 1636 sa hrad dostal vďaka kráľovi Ferdinandovi III. do vlastníctva Csákyovcov. Vlastníkom sa stal Štefan Csáky a jeho manželka Eva Forgáčová. V následnej vojne o kniežací stolec medzi Csákyovcami a Jurajom Rákocim bol hrad úplne zničený. Informácie o faktickom zániku hradu sa rozchádzajú. Takisto aj roky, kedy už hrad prestal existovať. Isté ale je, že v roku 1765 bol hrad iba miestom pre výcvik gelnických husárov. Hradné múry boli v 19. storočí rozoberané na stavbu miestnej radnice. Neskôr boli časti múrov na príkaz mesta zlikvidované, nakoľko predstavovali hrozbu pre obyvateľov mesta. Počas vykopávok v roku 1963 bolo pod zbytkami hradu objavených štrnásť podzemných chodieb.

Gelnický hrad mál pravidelný palacinkový tvar, daný tvarom homoľovitého kopca, na ktorom stál. Hrad mal štyri bašty a vchod na východnej strane. Okrem toho mal niekoľko podzemných chodieb (vraj až 18).
Jakub Hlohoš,   03 Jul 2018