Čachtický hrad - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.marec 2019 kalendarium

Čachtický hrad

Čachtický hrad vznikol v prvej polovici 13.storočia a patril do sústavy pohraničných kráľovských hradov chrániacich západné hranice Uhorska. Hrad smutne preslávila Alžbeta Báthoryová, ktorá na hrade žila na prelome 16. a 17. storočia.

Čachtický hrad
Pre jej sadistické sklony ju prezývali krvavá grófka. Údajne dala zavraždiť okolo 600 dievčat len preto, aby sa mohla okúpať v ich krví. Na všeobecný nátlak z najvyšších miest, ktoré požadovali pre grófku smrť, ju palatín Juraj Thurzo odsúdil v roku 1611 na doživotie. Svoj život mala dožiť v domácom vezení 21. augusta 1614. Príbeh krvavej grófky sa stal námetom pre filmové a knižné spracovanie. Za zmienku stojí kreslené filmové spracovanie Viktora Kubala a posledné filmové spracovanie Juraja Jakubiska. Samotný hrad bol v roku 1708 počas stavovských povstaní vypálený a v súčasnosti je z neho malebná zrúcanina s výhľadom na široké okolie.

Ku hradu je možné sa dostať z dvoch strán. Prvá cesta vedie z Čachtíc po uliciach Malinovského a na ňu kolmej Podzámskej, ktorou sa dostanete priamo na hrad. Výstup trvá približne 45 minút.

Druhá cesta vedie z opačnej strany od Myjavy. Je potrebné vystúpiť na malej staničke vo Višňovom. Odtiaľ vedie cesta ku miestnemu pohostinstvu a okolo neho chodníkom priamo na hrad. Výstup je rýchly a strmý.

Na hrade sa nakrúcali úvodné pasáže filmu Dračie srdce (1996 - Dragon heart)

fotogaléria na FACEBOOKu
Martin Šaro,   30 Apr 2017