Beckovský hrad - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.marec 2019 kalendarium

Beckovský hrad

Beckovský hrad sa nachádza asi na brale vysokom 50 metrov, priamo v obci Beckov. Je viditeľný priamo z cesty po pravej strane, keď idete smerom od Bratislavy na Žilinu a míňate Nové Mesto nad Váhom.

Beckovský hrad
Hrad sa ako starý hrad pod názvom Blundus (Anonymová kronika (notár kráľa Bela III.)) spomína prvý raz na prelome 12. a 13.storočia (1200 - 1226). V tých časoch patril kráľovi. No archeologické výskumy ukázali, že hradné bralo bolo osídlené už na prelome letopočtov. Neskoršie slovanské osídlenie z veľkomoravského a poveľkomoravského obdobia počínajúc druhou polovicou 9. storočia postupne prerástlo do hradu.

Hrad Beckov vybudovali pôvodne vďaka svojej strategickej polohe ako kráľovský pohraničný strážny hrad, ktorý kontroloval veľkú časť stredného Považia. Odolal prenikaniu starých Maďarov. Ako kráľovský hrad je spomenutý aj v listine Bela IV. z roku 1255. V roku 1241 hradní ozbrojenci odvrátili aj útok mongolských jazdcov.

Koncom 13. storočia sa stal majetkom Matúša Čáka. Z tohto obdobia pochádzajú aj najrozsiahlejšie stavebné úpravy hradu.

V roku 1379 kráľ Ľudovít I. daruje Beckov Mikulášovi Bánffymu za verné služby. Bánffyovci dali gotický hrad prestavať na renesančné sídlo. Zlepšené a dobudované bolo aj jeho opevnenie, takže hrad nedobyli ani Turci koncom 16.storočia.

Po vymretí Bánffyovcov sa Beckovský hrad stal majetkom kráľa. Na prelome 14. a 15. storočia kráľ Žigmund venoval hrad venoval veľmožovi Ctiborovi za verné služby. Neskôr bol odkúpený rodinou Ctibora.

Hrad bol postupne majetkom viacerých šľachtických rodín, ktoré však bývali v obci. Po požiari v roku 1729 hrad začal pustnúť.

Ku histórii hradu sa viaže niekoľko povestí. Najznámejšia sa viaže priamo ku jeho názvu a podľa nej je názov hradu odvodený od mena šaša Becka, pre ktorého dal hrad vybudovať vojvoda Ctibor.

zrúcaniny hradu sú zakonzervované a hrad je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Obec pod hradom dostala už v 14.storočí výsady mestečka. Jej slávnu minulosť pripomínajú viaceré neskororenesančné kúrie.

foto na FACEBOOKu
foto: webslovensko.sk a Martin Chabreček

Martin Šaro,   30 May 2017