Havária dopravného lietadla IL 18 na Zlatých Pieskoch - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Havária dopravného lietadla IL-18 na Zlatých Pieskoch

28.júla 1976 havarovalo na prírodnom jazere Zlaté Piesky v Bratislave dopravné lietadlo IL-18 Československých aerolínií so 79 ľuďmi na palube. Väčšina z nich haváriu neprežila.

Havária dopravného lietadla IL-18 na Zlatých Pieskoch
Šlo linku OK-001 na trase Praha-Ruzyně - Bratislava-Ivánka pri Dunaji. Let prebiehal normálne, krátko pred pristátím nastali problémy. Lietadlo sa nachádzalo vo vysokej letovej hladine, navyše bolo veľmi rýchle. Snahy posádky kapitána Svatoslava Rosu o nápravu viedli ku katastrofe.

Lietadlo vďaka strmému klesaniu a brzdeniu prišlo o oba motory na pravej strane. Najskôr vysadil tretí motor a po chybe druhého pilota, ktorá sa ukázala fatálnou, sa zastavil motor číslo štyri. Lietadlo sa začalo stáčať doprava smerom na Zlaté Piesky, pričom takmer narazilo do riadiacej veže bratislavského letiska. O 9:37 hod. sa Iljušin zrútil do 17 metrov hlbokého jazera. Jeho trup sa prelomil a klesol ku dnu. Nad hladinu z vody trčal len chvost nešťastného lietadla. A keďže nebol zatopený, stal sa záchytným bodom prežitia štyroch ľudí, ktorí nezahynuli pri páde lietadla.

Príčinou havárie bolo zlyhanie ľudského faktora. Posádka sa dopustila postupnosti chybných krokov. Jej celková bilancia bola 76 mŕtvych. Väčšina z nich zahynula pri náraze lietadla na hladinu, ostatní sa utopili. Telá a trosky lietadla z vody vyťahovali ešte nasledujúcich osem dní. Kvôli veľkému množstvu paliva, ktoré uniklo do vody jazera, mohli Bratislavčania a ďalší návštevníci na kúpalisko Zlaté piesky ako rekreačnú oblasť zabudnúť až do roku 1979. Zaujímavosťou je, že nešťastným lietadlom mal letieť aj známy spevák Pavol Hammel. Let však zmeškal, čo mu zachránilo život.
Jakub Hlohoš,   06 May 2018