Vladimír Weiss - WebSlovensko.sk
dnes je : utorok 19.marec 2019 kalendarium

Vladimír Weiss

Vladimír Weiss (* 22.9.1964, Bratislava - ) – je bývalý futbalista, čs. reprezentant, v súčasnosti pôsobí ako tréner. Futbalu sa venuje aj jeho syn Vladimír Weiss ml.

Vladimír Weiss je pokračovateľom úspešnej futbalovej tradície rodiny Weissovcov. Už jeho otec bol čs. reprezentant, ktorý hrad dokonca na olympiáde. Vladimír Weiss hlával za mládežnícke kluby Rapid Bratislava a ČH Bratislava.

Ako senior hral za:

  • Agro Hurbanovo
  • FK Inter Bratislava
  • AC Sparta Praha
  • Petra Drnovice
  • Dunajská Streda
  • 1. FC Košice
  • Artmedia Petržalka

Ako čs. reprezentant hral Vladimír Weiss na záverečnom turnaji majstrovstiev sveta v Taliansku 1990. V prvých dvoch stretnutiach proti USA a Rakúsku prišiel na trávnik až v závere zápasu. Proti Taliansku nastúpil v základnej zostave od začiatku zápasu. Okrem čs. reprezentácie hral Vladimír Weiss v prvých rokoch aj za reprezentáciu Slovenska.

Svoju trénerskú kariéru začínal v FC Artmedia Petržalka, najskôr na poste asistenta trénera. V roku 2000 sa Vladimír Weiss stal hlavným trénerom. Pod jeho vedením sa Artmedia ako druhý slovenský klub sa na jeseň 2005 prebojovala do skupinovej fázy Ligy Majstrov a len veľmi tesne jej ušiel postup do osemfinále. Pod jeho vedením sa Artmedia stala dvakrát majstrom Slovenska (2005 a 2008).

Trénoval aj ďalšie kluby: FK Saturn Ramenskoje, ŠK Slovan Bratislava a FC Kairat Almaty (víťaz kazašského pohára 2014 a 2015). V roku 2016 sa stal trénerom gruzínskej reprezentácie.

V roku 2008 prevzal Vladimír Weiss kormidlo slovenskej reprezentácie, a ako prvý tréner ju priviedol na záverečný turnaj. Pod jeho vedením sa Slovensko prebojovalo na majstrovstvá sveta v Južnej Afrike 2010, kde postupne remizovalo s Novým Zélandom 1:1, prehralo s Paraguajom 0:2 a senzačne vyhralo nad Talianskom 3:2. V osemfinále napokon podľahlo po statočnom výkone neskoršiemu finalistovi Holandsku 1:2.

Vladimír Weiss má syna Vlada, ktorý je tiež futbalistom a slovenským reprezentantom. Hral na spomenutom šampionáte v Južnej Afrike.Vladimír