Tibor Vichta - WebSlovensko.sk
dnes je: štvrtok 17.január 2019 - kalendarium

Tibor Vichta

Filmový scenárista, dramaturg a vysokoškolský pedagóg. Tibor Vichta (*14.7.1933, Nové Mesto nad Váhom – † 23. 1. 1991, Bratislava)

Štúdium dramaturgie a scenáristiky absolvoval Tibor Vichta v roku 1957 na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU), no už počas štúdií pracoval ako dramaturg Štúdia hraných filmov v Slovenskej filmovej tvorbe na bratislavskej Kolibe. Od sedemdesiatich rokov dvadsiateho storočia prednášal scenáristiku na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Bol spoluzakladateľom samostatnej Filmovej a televíznu fakultu VŠMU a bol prvým predsedom jej akademického senátu. Od roku 1990 pracoval ako vedúci tvorivej skupiny Panoráma na bratislavskej Kolibe, snažil sa presadzovať jej samostatnosť od tvorby až po distribúciu a propagáciu.

Prvý Vichtov scenár realizoval Vladislav Pavlovič v roku 1961 pod názvom Most na tú stranu.Neskôr spolupracoval predovšetkým s režisérmi Petrom Solanom a Martinom Hollým, neskôr aj s Dušanom Trančíkom a Miloslavom Lutherom. Vichtove scenáre k hraným filmom a televíznym i filmovým dokumentom sa vyznačovali výrazným dramatickým konfliktom, výstavbou a funkčným dialógom.

Vichta je autorom scenára k filmom Balada o siedmich obesených, Smrť šitá na mieru, Prípad pre obhajcu, Koncert pre pozostalých, Víťaz, Boxer a smrť, Kým sa skončí táto noc (1965), Havrania cesta (1962) (dramaturgia), Dialóg 20-40-60, Noční jazdci (1981), Balada o siedmych obesených (1965), Kráľ Drozdia brada (1984).

Ako dramaturg pôsobil Vichta pri filmoch Očovské pastorále (1973), Ružové sny (1976), Ja milujem, ty miluješ (1980), Signum Laudis (1980) a tiež režiséra Miloslava Luthera Chodník cez Dunaj (1989)

Slovenská Asociácia filmových a televíznych kritikov vyhlásila Tibora Vichtu, za najlepšieho slovenského scenáristu 20. storočia. Zo šiestich sošiek, ktoré každoročne udeľuje Slovenský filmový zväz (SFZ), Únia slovenských televíznych tvorcov (ÚSTT) a Literárny fond SR v rámci festivalu Art Film v Trenčianskych Tepliciach získal 24. júna 2001 Igrica za celoživotné dielo práve Tibor Vichta in memoriam.

Meno Tibora Vichtu sa v slovenskej kinematografii zostane natrvalo, pretože ho nesie scenáristická súťaž pre mladých tvorcov do 35 rokov – Cena Tibora Vichtu. O Tiborovi Vichtovi natočil Tomáš Hučko dokumentárny portrét Kým sa skončí tento film.