Tibor Bartfay - WebSlovensko.sk
dnes je: štvrtok 17.január 2019 - kalendarium

Tibor Bartfay

Tibor Bartfay (*12.5. 1922, Nitra - 3.10.2015, Bratislava) - akademický sochár

Tibor Bartfay študoval na Akadémii krásnych umení v Budapešti (profesor Ferencz Sidló) a na Akadémii výtvarných umení v Prahe (1945-1949 u profesora Karla Pokorného). Žil a tvoril ako slobodný umelec v Bratislave.

Bartfay vytvoril viac ako 30 pamätníkov, vyše dvetisíc plastík a vyše šesťsto portrétnych podobizní, množstvo pamätných medailí, reliéfov. Venoval sa aj maľbe, kresbe a tvorbe koláží.

Vystavoval doma a v Českej republike, Nemecku, Egypte, Francúzsku a v USA. Za svoju tvorbu získal rad ocenení. Od roku 1997 figurovalo jeho meno na zozname najvýznamnejších osobností svetovej kultúry a umenia.

Už v roku 1985 získal Tibor Bartfay Cenu UNESCO za svoj humánny postoj k životu, v roku 1986 aj Medailu svetovej rady mieru. Od roku 1973 mu patrila Cena Cypriána Majerníka. Pri príležitosti svojich sedemdesiatin mu bol udelený Kríž prezidenta SR I. stupňa.

Tibor Bartfay sa sochársky podieľal na realizácii viacerých urbanistických projektov. Podiel má na súsoší Nad hrobom bojovníka na bratislavskom Slavíne, pomníku obetiam Mauthausenu v bratislavskom Slávičom údolí, súsošiu na Námestí Ľudovíta Štúra či fontány Planéta mieru na dnešnom Hodžovom námestí v Bratislave. Bol autorom výtvarnej predlohy známky Kráľ Svätopluk 1100 - výročie úmrtia z roku 1994, vydanej k výročiu úmrtia Svätopluka. Jeho sochársky záujem často siahal do histórie. Svoju autorskú sochársku podobu vtisol nielen antickým mýtom (Prométeus 1981), ale aj osobnostiam s ohlasom národných dejín - Veľká Morava či obdobie štúrovcov.

Tibor Bartfay sa podieľal aj na dotváraní interiéru nitrianskeho Divadla Andreja Bagara. Jeho plastika zdobí vstupný interiér budovy Jókaiho divadla v Komárne, ďalšia skrášľuje bratislavskú kaviareň Roland Café. Vydal aj úctu a hold najslávnejšiemu rozprávkarovi všetkých čias Hansovi Christianovi Andersenovi vytvorením jeho pôsobivej sochy, ktorú v júni 2006 odhalili na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí.

Tibor Bartfay bol synom známeho Júliusa Bártfaya.