Peter Lipa - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.marec 2019 kalendarium

Peter Lipa

Peter Lipa (*30. 5. 1943, Prešov - ) - džezový hudobník a spevák, manažér džezového diania na Slovensku a dlhoročný organizátor a dramaturg popredného európskeho festivalu Bratislavské jazzové dni.

Peter Lipa už od detstva inklinoval k hudbe. Od svojich dvanástich rokov sa učil hrať na husle, neskôr na trúbku, trombón a na gitaru. Študoval na strednej škole v Prešove a má Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave a pracoval ako redaktor Československého rozhlasu. V rokoch 1975 – 1976 absolvoval postgraduálne štúdium žurnalistiky na FFUK v Bratislave.

Peter Lipa sa hudbe venuje od začiatku 60. rokov minulého storočia. Postupne založil, alebo hral v skupinách: Struny, Istropilana, Blues Five, Orchester Gustáva Offermana, Revival Jazz Band, T+R Band a Lipa Andršt Blues Band. V roku 1978 založil vlastnú formáciu Combo a tento projekt ho v rôznych podobách sprevádza do súčasnosti pod názvom Peter Lipa Band.

Počas celej svojej kariéry Peter Lipa vyhľadával spojenia s klaviristami, keďže tento nástroj mu ako spevákovi najviac vyhovuje. Ladislav Gerhard, Milan Svoboda, Gabriel Jonáš, Emil Viklický, Peter Breiner, Boris Urbánek, Juraj Tatár, Pavol Bodnár a jeho syn Peter Lipa ml. – to sú niektorí z nich. Medzitým spolupracoval na mnohých krátkodobých aj dlhodobých projektoch. V súčasnosti je to Višegrad Blues Band, EU4, Traditional club.

V roku 1990 vznikla Slovenská jazzová spoločnosť. Peter Lipa je od začiatku jej prezidentom. Postupne hral a spieval na všetkých kontinentoch a väčšina jeho piesní je zaznamenaná na hudobných nosičoch. Najsilnejším hudobným zážitkom bol preňho duet s Bobbym McFerrinom, ku ktorému ho vyzval sám maestro na záver svojho bratislavského koncertu v roku 1986. V roku 1976 spoločne s Milošom Paškom založil tradíciu Bratislavských jazzových dní a začal moderovať pravidelný rozhlasový program o jazzovej hudbe. Známym až kultovým sa stali pravidelné štvrtky formácie T+R Band v rokoch 1980 - roku 1995 v bratislavskej pivárni Stará sladovňa.

Peter Lipa svoju prvú platňu vydal až vo svojich 40 rokoch.

Ocenenia

  • cena Objav festivalu na 2. beatovom festivale v Prahe v roku 1968 s Blues Five.