Milan Dvorščík - WebSlovensko.sk
dnes je : utorok 19.marec 2019 kalendarium

Milan Dvorščík

Milan Dvorščík (*7.3. 1970, Považská Bystrica - ) - bývalý slovenský cestný cyklista, čs.reprezentant, dnes cyklistický tréner.

Milan Dvorščík chcel byť pôvodne tenistom no napokon vyhrala cyklistika. Začal s ňou v roku 1982 a v juniorskom veku patril k najlepším cyklistom Európy vo svojej vekovej kategórii. Na etapových pretekoch dokázal porážať aj neskorších víťazov etáp na Giro d' Italia, Rebellina, Bartola či Francesca Casagrandeho.

V juniorskom veku pôsobil v Dubnici, neskôr v Dukle Brno, Dukle Trenčín, Gres de Nules (Španielsko), Murcii (farma pre tím Kelme), Avianca Telecom, ktorého kolumbijský šéf pracoval tiež pre Kelme, slovensko-talianske zoskupenie De Nardi-Pasta Montegrappa.

Milan Dvorčšík ako junior reprezentoval už Československo. Má striebornú medailu z majstrovstiev sveta juniorov 1988 v dánskom Odense v disciplíne časovka družstiev na 70km (družstvo ČSSR - Dvorščík, Krč, Padrnos, Trkal) a štvrté miesto z MS 1987 z tej istej disciplíny. V seniorskej kategórii má striebornú medailu v disciplíne cestné preteky jednotlivcov - amatérov z majstrovstiev sveta 1994 (Capo d‘Orlando - Sicília).

Milan Dvorščík je dvojnásobným majstrom bývalej Česko-Slovenska v časovke družstiev (so Svoradom, Padrnosom a Liptákom), v časovke jednotlivcov aj individuálnej súťaži. Na etapových pretekoch Okolo Slovenska skončil v roku 1990 celkovo na druhom mieste.

Štartoval aj na dvoch olympijských hrách. V roku 1996 v Atlante(50.miesto) a v roku 2000 v Sydney. Je športovcom roka 1994.

V roku 2000 ukončil športovú kariéru a v roku 2003 sa stal rozhodcom UCI. Začínal najskôr na dráhe, v roku 2006 pridal cestu a v roku 2008 aj cyklokros. No musel si vybrať, lebo rozhodcovia UCI môžu rozhodovať len v dvoch odvetviach. Vybral si cestu s víziou a cieľom rozhodovať na Tour de France a cyklokros.