Martin Porubjak - WebSlovensko.sk
dnes je : sobota 23.marec 2019 kalendarium

Martin Porubjak

Martin Porubjak (*18.5.1944, Bratislava - 27.3.2015) - dramaturg, dramatik, scenárista, prekladateľ, divadelný a filmový režisér, politik

Martin Porubjak bol absolventom dramaturgie a divadelnej vedy na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Po škole krátko pôsobil v známom Divadle na korze.

Postupne pôsobil v Ústave slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied (SAV), v Umenovednom ústave SAV a v Osvetovom ústave v Bratislave. Do divadla sa opätovne vrátil v roku 1983, keď začal pracovať v Divadle SNP v Martine.

V období Nežnej revolúcie (1989) stál Martin Porubjak pri zrode hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN). Po zmene režimu bol od 28.8.1991 do 24.6.1992 bol prvým podpredsedom vlády Slovenskej republiky.

Od roku 1990 pôsobil ako dramaturg v Slovenskom národnom divadle (SND) a od toho istého roku aj ako pedagóg na Divadelnej fakulte VŠMU v Bratislave.

Ako dramaturg a režisér Martin Porubjak spolupracoval s divadelnými scénami na Slovensku i v zahraničí. Boli to bratislavské divadlá Radošinské naivné divadlo (RND), Divadlo Astorka Korzo '90, Nová scéna, Štúdio L+S a trnavské Divadlo pre deti a mládež (DPDM). V zahraničí to boli scény v Česku a v Rakúsku. Bol autorom divadelnej hry Goldoniáda, ktorá bola pre zákaz publikovať uvedená pod menom Vladimíra Strniska.

Inscenovali ju na Novej scéne v Bratislave (1978) a v niekoľkých českých divadlách. Je autorom hry Zmúdrenie Sancha Panzu.

Okrem týchto aktivít sa venoval aj prekladom divadelných hier z nemčiny a ruštiny, filmovej a televíznej scenáristike a réžii a tiež publikačnej činnosti. Divadelné kritiky a recenzie publikoval v umeleckých časopisoch.