Leopold Haverl - WebSlovensko.sk
dnes je : sobota 23.marec 2019 kalendarium

Leopold Haverl

Leopold Haverl (* 16.2.1936, Bratislava - 5.2.2016) bol slovenský filmový a divadelný herec a recitátor. Venoval sa aj dabingu.

V roku 1954 absolvoval Leopold Haverl štúdium herectva na ODK pri Štátnom konzervatóriu v Bratislave. Svoju kariéru herca začínal v zájazdovom Dedinskom divadle (1954-1960). POtom nasledovalo päť rokov v súbore Krajského divadla v Trnave a tri roky v bratislavskom Divadle poézie. V roku 1964 sa stal člen činohry Slovenského národného divadla, no jeho divadelným javiskom sa stalo aj bratislavské divadlá Nová scéna a Aréna či nitrianske Divadlo Andreja Bagara (DAB).

Leopold Haverl hral v mnohých filmoch, inscenáciách a seriáloch. Výber z filmografie:

Jednou z najobľúbenejších divadelných úloh Leopolda Haverla bola postava Rozprávača v inscenácií legendárnej hry Na skle maľované. Haverl bol jedným z troch hlavných protagonistov - spolu s Michalom Dočolomanským a Elom Romančíkom, ktorí odohrali všetkých 500 predstavení tohto veľmi úspešného divadelného titulu.

Leopold Haverl sa venoval aj dabingu. Jeho hlasom sa k nám z plátna prihovárajú rôzne postavy. K najznámejším patrí profesor Dumbledore zo série o Harrym Potterovi a čarodejník Gandalf z Pána prsteňov.

Počas svojho života získal Leopold Haverl niekoľko ocenení. Za postavu Osvalda Závodského v televíznom seriáli Divoké kone (hral už ako veľmi chorý) získal 23. novembra 2015 cenu Literárneho fondu (LF). V roku 1977 obdržal cenu Cena Andreja Bagara. Je držiteľom Výročnej ceny Nadácie Ladislava Novomeského (1996). Za svoje umelecké aktivity získal v roku 2001 v českých Poděbradoch Krištáľovú ružu za celoživotný umelecký prínos v prednese poézie a prózy. V roku 2006 mu udelil prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič Pribinov kríž I. stupňa. V tom istom roku mu za celoživotné herecké dielo udelili Mimoriadnu cenu Krištáľové krídlo, aj Cenu Jozefa Krónera. Z rúk vtedajšieho ministra kultúry SR Daniela Krajcera si herec 3. marca 2011 prevzal Cenu ministra kultúry za rok 2010.