Karol Menschy - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Karol Menschy

Karol Menschy (*18.4.1931, Bratislava - † 28.5.2010) - cyklista, tréner, organizátor a priekopník dráhovej cyklistiky na Slovensku.

V roku 1954 bol Karol Menschy účastníkom historicky prvého ročníka cyklistických etapových pretekov Okolo Slovenska a dokonca aj vyhral historicky prvú etapu týchto pretekov. Potom presedlal na dráhu a keď v roku 1961 Kamil Haťapka zakladal cyklistický oddiel Inter Slovnaft Bratislava, tak v rámci oddielu založil sekciu dráhovej cyklistiky (Škvarenina, Menschy, Miklušica). Oddiel Inter sa v rokoch 1962-1964 podieľal na rekonštrukcii Národného velodrómu Vlastimila Ružičku na Ulici odbojárov, na ktorom sa pravidelne konali preteky Zlatá stuha Slovnaftu. Štartovali na nich aj majstri sveta Francúzi Pierre Trentin a Daniel Morelon

Karol Menschy je dvojnásobným majstrom Česko-Slovenska na dráhe v disciplíne Jazda za motorovým vodičom (vodič Ján Sulanský). V tejto disciplíne sa v roku 1959 dokonca dostal aj na titulku športového týždenníka Stadion (číslo 27). Menschy na dráhe jazdil aj bodovacie preteky, stíhačku ale sadol si aj do tandemu (Menschy-Škvarenina). Tandem v roku 1959 splnil olympijský limit, ale nebol sám. Druhým tandemom s limitom bol Miklušica – Müller. Napokon sa dohromady dali Miklušica-Škvarenina a na olympiádu 1960 do Ríma šli s medailovými ambíciami.

Po skončení aktívnej kariéry sa Karol Menschy stal trénerom, vyhľadávačom talentov a dokonca aj masérom čs. reprezentácie. Na MS 1970 v Leicestri asistoval trénerovi Kamilovi Haťapkovi, keď družstvo ČSSR v zložení Purzla, Mainus, Rezač, Matoušek vybojovala strieborné medaily v časovke družstiev na 100km. Ako masér bol pri cyklistickej reprezentácii počas Pretekov mieru v roku 1986, ktoré začínali v Kyjeve krátko po tragickej havárii v jadrovej elektrárni v Černobyli.

V posledných rokoch už ako člen TJ Rapid Bratislava spoluorganizoval viacero cyklistických pretekov na dráhe i na ceste, napríklad Veľká cena Slovenska v šprinte mužov a juniorov, Memoriál Dušana Škvareninu, majstrovstvá Slovenska a pod.

V súčasnosti sa na počesť Karola Menschyho každoročne organizuje jeho memoriál.