Karol Galba - WebSlovensko.sk
dnes je: utorok 23.október 2018 - kalendarium

Karol Galba

Karol Galba (*2.2.1921 - 15.11.2009) - bývalý futbalový funkcionár a úspešný futbalový rozhodca.

Karol Galba je prvým a doteraz jediným Slovákom, ktorý sa predstavil ako rozhodca (čiarový) vo finále majstrovstiev sveta vo futbale. Stalo sa tak v roku 1966 počas finále NSR (Nemecká spolková republika) - Anglicko.

Karol Galba bol funkcionárom v ŠK Slovan Bratislava. Mal na starosti dorastencov a mládež. No od roku 1950 začal pískať 1.čs.ligu a o rok neskôr bol na listine medzinárodných rozhodcov.

Jeho prvou medzinárodnou akciou, na ktorej sa predstavil ako arbiter, boli pre čs. futbal úspešné MS 1962 v Chile, na ktorých viedol štyri zápasy. O štyri roky neskôr pískal štvrťfinále Európskeho pohára majstrov (dnešná Liga majstrov) medzi Benficou Lisabon a Manchestrom United. Vďaka svojmu výkonu dostal pozvánku na blížiaci sa šampionát 1966 v Anglicku.

Na šampionáte pískal tri zápasy v základnej skupine, štvrťfinále Portugalsko - KĽDR (5:3) a napokon pôsobil ako čiarový rozhodca v pamätnom finále medzi NSR a Anglickom, ktoré vošlo do histórie uznaným gólom, ktorý (zrejme) nebol.

Svoju medzinárodnú derniéru si Karol Galba odbil počas futbalového turnaja OH v Mexiku. Po ukončení aktívnej rozhodcovskej kariéry pôsobil v rozhodcovskej komisii UEFA no v časoch normalizácie ho režim v Československu odmietol púšťať na jej zasadania, preto sa funkcie vzdal.

Karol Galba je držiteľom ocenenia FIFA Zlatá píšťalka, Rubínového radu UEFA za zásluhy o rozhodcovstvo. V roku 2016 ho uviedli medzi prvými do Siene slávy slovenského futbalu.