Kamil Haťapka - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Kamil Haťapka

Kamil Haťapka (*3.3.1932, Spišská Nová Ves) - bývalý cyklistický tréner, odborník a cyklistický zanietenec. Spolu s Čechom Pavlom Doležalom najúspešnejší tréner cyklistiky v bývalom Česko-Slovensku.

Kamil Haťapka v roku 1961 založil cyklistický oddiel Inter Bratislava. Ako tréner mal podiel na výrazných úspechoch čs.cyklistickej reprezentácie. Bol aj riaditeľom pretekov Okolo Slovenska. Pamätnou sa stala jeho intervencia do priebehu jednej etapy týchto pretekov v 80.rokoch, keď zastavil preteky dôrazne dohovoril celému pelotónu, ktorý ignoroval preteky a dovolil jazdcovi slabšej výkonnosti si vybudovať obrovský náskok.

Kamil Haťapka do povedomia vošiel svojimi diktátorskými metódami. Od svojich vyžadoval maximálne nasadenie, ale súčasne im dokázal zabezpečiť podmienky, ktoré by im mohol závidieť hoc kto.

Najvýznamnejšie trénerské úspechy

  • MS 1970 v Leicesteri - strieborná medaila v cestných stíhacích pretekoch družstiev na 100km (asistenta mu robil Karol Menschy). Čs.družstvo šlo v zložení Purzla, Mainus, Rezač, Matoušek.
  • MS 1985 v Giavera det Montello - strieborná medaila v cestných stíhacích pretekoch družstiev na 100km. Čs.družstvo šlo v zložení Hrúza , Jurčo, Klasa, Křen.
  • MS 1972 - víťazstvo Vlastimila Moravca na Pretekoch mieru
  • Má aj podiel na titule majstrov sveta v stíhacích pretekoch družstiev na dráhe v Colorado Springs 1986.

Okrem Česko-Slovenska pracoval Haťapka ako tréner aj v Juhoslávii, Maďarsku a Mexiku. Hlavne za oceánom si vydobyl veľké uznanie. Bol zvolený za predsedom Slovenského zväzu cyklistiky. Nežnej revolúcii sa dal na politiku. V roku 1992 sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia ČSFR a po rozdelení spoločného štátu aj Národnej rady SR za Slovenskú národnú stranu. Pracoval aj ako charge d'affaires v Mexiku a neskôr v Kostarike.

Obdržal niekoľko štátnych vyznamenaní a ako vôbec prvý aj ocenenie Legenda slovenskej cyklistiky. Je členom Siene slávy českej cyklistiky.

Kamil