Juraj Holček - WebSlovensko.sk
dnes je : pondelok 18.február 2019 kalendarium

Juraj Holček

Juraj Holček (* 5.4.1811, Budmerice - † 4. 5. 1869, Jásová) - rímskokatolícky kňaz, národnokultúrny pracovník, včelár, príslušník slovenského národného hnutia, spoluzakladateľ Matice slovenskej.

Štúdiá Juraj Holček absolvoval v Modre, Bratislave, Komárne, Segedíne, Trnave. V roku 1835 bol vysvätený za kňaza.

Až do roku 1846 bol Juraj Holček tvrdým zástancom Antona Bernoláka a bernolákovčiny. No v auguste 1846 v 38. čísle Orla Tatranského uverejnil Osvedčenie, že prečítanie Štúrovho spisu „Nárečja slovenskuo“ ho presvedčilo a pripája sa k stredoslovenčine ako spisovnému jazyku. O rok neskôr prostredníctvom časopisu Orol Tatranský pozval všetkých zakladateľov spolkov triezvosti k nemu do Veselého na poradu, kde sa vtedy dohodli na pristúpenie k spoločnej slovenskej veci.

V roku 1847 sa zúčastnil výročného zhromaždenia prvého celoslovenského kultúrneho spolku Tatrín v Čachticiach. Po revolučnom období (1848-1849) bol členom deputácie Slovákov vo Viedni a v roku 1861 memorandového vyslanectva v Pešti. Je zakladateľom alumnea pri gymnáziu v Banskej Bystrici a bol mecénom slovenských študentov. Je autorom príspevkov o nár. školách, o vydávaní učební a i. Člen komisie učební a kníh pre dedinské školy. Zúčastnil sa na zakladaní knižníc, šírení ovocinárstva a včelárstva, kt. sa venoval od roku 1835. Venoval sa aj ľudovému liečiteľstvu. Bol členom Frauendorfskej ovocinárskej spoločnosti.Juraj