Jozef Sabovčík - WebSlovensko.sk
dnes je : sobota 23.marec 2019 kalendarium

Jozef Sabovčík

Jozef Sabovčík (* 4.12. 1963, Bratislava - ) - krasokorčuliar, bronzový medailista z zimných olympijských hier

Pre svoje skoksnské predispozície si vyslúžil prezvývku Jumping Joe

Jozef Sabovčík je prvý krasokorčuliar, ktorý na medzinárodnej súťaži skočil štvoritý skok. Po úspešnom skoku Jozef v návale radosti nad vydareným skokom na chvíľu zabudol, ako mala pokračovať jeho voľná jazda.

S krasokorčuľovaním Sabovčík začínal, keď mal sedem rokov. Na zimný šadión ho vodila stará mama. Po rodičoch však udelil náležité umelecké „bunky“. Jeho otec bol choreografom, matka zase primabalerínou. Najskôr ho trénovala Ľudmila Lojkovičová, no potom prešiel k Agnese Buřilovej a spolu s ňou sa na jeho raste chvíľu podieľala aj Hilda Múdra.

Boli to časy, keď sa začal prejavovať Sabovčíkov potenciál „skokana“. V roku 1981 mu kouč Carl Fassi po zvládnutí posledného trojitého skoku (Rittberger) odkázal, že má aj na štvorité. A prvý mu vyšiel v tréningu na ME 1984.

Rok 1984 bol rokom olympijským. Pred odchodom do Sarajeva na zimnú olympiádu sa však opätovne ozval problém s kolenom. Doktor Jozef Mračna Jozefovi z neho vytiahol vodu a do začiatku súťaže zakázal skákať. Po krátkom programe však koleno opäť zaliala voda. No Jozef vo voľnej jazde zabojoval, „vykrútil“ šesť trojitých skokov, nevydaril sa iba neobľúbený Rittberger. Výsledkom bola bronzová medaila, ktorá skompletizovala zbierku medailí slovenských krasokorčuliarov: Nepela - zlato 1972, Divín – striebro 1960 a Sabovčík – bronz 1984. Medzi Európanmi bol prvý, predstihli ho len hviezdy zo zámoria – Scott Hamilton a Brian Orser. Spomenutý problém s kolenom, ktorý mu diagnostikovali americkí lekári už v roku 1981, Jozefovi strpčoval celú kariéru.

V roku 1986 došlo na štvoritý skok. Európsky šampionát 1986 sa konal v dánskom hlavnom meste – Kodani. Cestou na „Európu“ síce zmeškal rýchlik a do Kodane ho viezli autom, no jeho súťažná voľná jazda sa stala historickou. Najskôr Jozef „dal“ trojitého axla, hneď za ním trojitého flipa. O niečo neskôr prišiel ten historický moment – štvoritý odpichutý Rittberger. Kodanská hala prepukla v jasot a Jozef na chvíľu zabudol, čo mal jazdiť ďalej. Chvíľu improvizoval, no potom sa opäť chytil. Navyše sa mu pri štvoritom skoku z kolena na lýtko zosunula bandáž toho nešťastného kolena. Obhajoba titulu však bola suverénna: vyhral povinné cviky, krátky program a po prvý krát na veľkom podujatí aj voľnú jazdu.

Jozefov prvý štvoritý skok bol neskôr spochybnený. Americká športová história ako prvý štvoritý skok eviduje toeloop Kurta Browninga z roku 1988.

Po vyriešení zdravotných problémov Jozefova akriéra pokračovala, tentoraz už profesionálna, za morom v Kanade. Začal spoluprácu s trénerom Tollerom Cranstonom, zlepšil svoj prejav na ľade, a svoj repertoár rozšíril aj o salto vzad. Stal sa profesionálnym majstrom sveta. Počas otváracieho ceremoniálu zimných olympijských hier 2002 v Salt Lake City bol poctený úlohou Ohňa. Slovenský olympijský výbor ho zase poctil úlohou slovenského atašé.

Jozef v súčasnosti žije v Spojených štátoch amerických. Venuje sa písaniu recenzií na CD a vystupuje na rôznych krasokorčuliarskych šou. Prednedávnom vystupoval aj v Košiciach spolu s ruským krasokorčuliarskym majstrom sveta Pľuščenkom.

V roku 2016 sa konali majstrovstvá Európy v Bratislave. Medzi pozvanými hosťami bol aj Jozef, ktorý vystúpil aj na záverečnej exhibícii.

Jozef v súčasnosti žije v Spojených štátoch amerických. Venuje sa písaniu recenzií na CD a vystupuje na rôznych krasokorčuliarskych šou. Prednedávnom vystupoval aj v Košiciach spolu s ruským krasokorčuliarskym majstrom sveta Pľuščenkom.

V roku 2016 sa konali majstrovstvá Európy v Bratislave. Medzi pozvanými hosťami bol aj Jozef, ktorý vystúpil aj na záverečnej exhibícii.

Ukončenie kariéry v roku 2019.

NAJVÝZNAMNEJŠIE ÚSPECHY

 • Zimné olympijské hry 1984 v Sarajeve – bronzová medaila
 • Majstrovstvá sveta 1984 – štvrté miesto
 • Majstrovstvá sveta 1985 – štvrté miesto
 • Majstrovstvá sveta 1983 – šieste miesto
 • Majstrovstvá sveta 1986 – šieste miesto
 • Majstrovstvá Európy 1985 – zlatá medaila
 • Majstrovstvá Európy 1986 – zlatá medaila
 • Majstrovstvá Európy 1983 – strieborná medaila
 • Majstrovstvá Európy 1984 – štvrté miesto
 • Profesionálny majster sveta
 • víťaz US OPEN