Ján Pivarník - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.február 2019 kalendarium

Ján Pivarník

Ján Pivarník (* 13.11. 1947, Cejkov - ) - bývalý slovenský futbalista na poste krajného obrancu, československý reprezentant, po skončení kariéry futbalový tréner.

Ján Pivarník začínal v Trebišove odkiaľ po maturite prestúpil do VSS Košice, kde jeho futbalový rast ovplyvňovali Štefan Jačiansky a Jozef Vengloš. S VSS Košice sa stal vicemajstrom ČSSR. Z Košíc smerovala jeho cesta do Slovana Bratislava (už ho trénoval Vengloš). So Slovanom sa stal dvakrát majstrom Česko-Slovenska (1974, 1975) a raz vybojoval Čs.pohár. V Slovane sa Pivarník stal kapitánom mužstva. V roku 1974 bol vyhlásený za československého futbalistu roka. Hral aj v ďalších kluboch: Dukla Banská Bystrica, ASV Kittsee, SC Neusiedl am See a FC Cádiz. Celkove v čs.lige odohra 267 zápasov, v ktorých strelil 14 gólov.

Ako člen čs. reprezentácie sa v roku 1976 v Belehrade stal Ján Pivarník majstrom Európy vo futbale. Za čs. reprezentáciu odohral 39 medzištátnych zápasov.

Po skončení hráčskej kariéry sa Ján Pivarník stal trénerom. Začínal v Kitsee, ďalej pôsobil v mužstvách Austria Viedeň (asistent trénera - získali Rakúsky pohár), Sporting Lisabon (asistent Jozefa Vengloša). No meno si Pivarník urobil hlavne v Arabskom svete: Fahaheel Sport Club (Kuvajt - hlavný tréner - získali Emirov pohár), Al Qadisiya Al Khubar (Saudská Arábia - vyhral Ázijský pohár v roku 1994), Al Salmiya Club (Kuvajt - majster krajiny), Al Arabi Kuwait (vyhral Princov, Emirov i Kharafiho pohár), Kuwait Club (výťazstvo v Princovom pohári). V Ománe viedol aj reprezentáciu do 19 rokov.