Andrej Lettrich - WebSlovensko.sk
dnes je : štvrtok 21.marec 2019 kalendarium

Andrej Lettrich

Andrej Lettrich (* 3.2. 1922, Dubové - † 7.9. 1993, Bratislava) - slovenský filmový režisér a scenárista, zaslúžilý umelec.

Pre filmový priemysel začal Andrej Lettrich pracovať v roku 1948 ako asistent Paľa Bielika. Režíroval filmy s historickým námetom, položil základy slovenskej detektívky. Je režijným autorom filmov a seriálov napríklad: Na baňu klopajú, Povstalecká história, Alžbetin dvor, Roky prelomu, Do zbrane kuruci!, Červené víno, Otec, Stôl pre štrnástich, Mŕtvi nespievajú, Archimedov zákon, Drevená dedina, Medený gombík, Advokátka, Malá manekýnka, Stôl pre štrnástich, Lazy sa pohli (asistent réžie a herec).

Andrej Lettrich vytvoril aj prvé slovenské kriminálky: trilógiu Smrť prichádza v daždi (1965), Vrah zo záhrobia (1966), Volanie démonov (1967) s hlavnými postavami kpt.Jakubec (Ladislav Chudík) a por. Michalko (Viliam Polónyi). Neskôr vznikol ešte Prípad krásnej nerestnice (1974) s Emíliou Vášaryovou ako kpt Strekovou a Šepkajúci fantóm (1975 - Silvia Turbová ako kapitánka Hroncová).